Korzyści i zagrożenia płynące z outsourcingu

tandem-skydivers-603631

 

Henry Ford kiedyś powiedział: „Jeśli istnieje coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, nie ma sensu żebyśmy to robili; powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej”. Dzisiaj nazywamy to outsourcingiem.

Outsourcing dotyczy zlecania zadań, które dotychczas były realizowane w przedsiębiorstwie. Ta metoda bardzo szybko się rozwija. Obecnie juz powyżej 90 procent największych polskich firm powierza przynajmniej jedną ze swych działalności wykonawcy zewnętrznemu. Najczęściej zlecanymi usługami są: utrzymanie czystości, ochrona, logistyka, kadry i płace, ekologia, obsługa prawna oraz informatyka.

Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje.
Benjamin Franklin

Jakie korzyści możemy osiągnąć? 
– Koncentracja na najważniejszych celach firmy, przez co wzrasta efektywność – jeśli czegoś nie potrafimy, będziemy musieli poświęcać na to więcej uwagi. Jeśli zlecimy komuś – możemy skupić się na rzeczach najważniejszych dla naszej firmy.
– Niższe koszty – wynajęcie pracownika zewnętrznego jest często tańsze niż utrzymanie w firmie całego działu, czy zespołu. Oszczędzamy, bo nie musimy wydawać pieniędzy na rekrutację, szkolenia i urlopy.
– Płacimy za usługę wtedy, kiedy jej potrzebujemy – nie musimy się martwić o utrzymanie pracowników lub ich zwalnianie, gdy skończymy jakiś projekt.
– Dostęp do wiedzy, know-how, nowych technologii, czy narzędzi, których nasza firma nie posiada.
– Poprawa jakości – jeśli wybierzemy firmę wysoce wyspecjalizowaną, to jakość naszej usługi się polepszy.

Wady outsourcingu
– Uzależnienie się – nasza firma jest zależna od innej, przez co mogą dyktować nam warunki – np. podnieść ceny.
– Utrzymanie jakości – zlecając zewnętrznej firmie jakąś usługę, mamy mniejszy wpływ na jakość. Nad swoimi pracownikami mamy większą kontrolę.
– Komunikacja – z własnym pracownikiem łatwiej jest się dogadać, ponieważ jest na miejscu. Kiedy zlecamy komuś zadanie, to często pracuje się zdalnie, przez co ten kontakt jest utrudniony.

Jeśli nie masz pojęcia o diamentach, poznaj jubilera.
Warren Buffett

Wiele firm stosuje outsourcing z powodzeniem. Dzięki doświadczeniu dobrych managerów udaje się unikać zagrożeń jakie ze sobą niesie. Pozwala na skupienie się zespołu na głównych projektach firmy. O czym należy pamiętać podczas wprowadzania outsourcingu?

Zasady udanego outsourcingu
1. Przy wyborze firmy ousourcingowej sprawdź opinie o niej, referencje i kwalifikacje, a także jakie projekty realizowała.
2. Ustal dokładnie czego oczekujesz od drugiej strony i zastanów się, jakie konkretne zadania chcesz zlecić.
3. Dokładnie określ zakres odpowiedzialności i zdefiniuj ramy współpracy.
4. Graj w „otwarte karty”. Z własnego doświadczenia wiem, że sprawna komunikacja i wzajemne zaufanie to podstawa. Takie partnerstwo to związek długotrwały, dlatego trzeba dbać o wspólne relacje.
5. Przygotuj scenariusz awaryjny na wypadek zakończenia współpracy. Z kontraktem outsourcingowym jest jak z małżeństwem. Na początku każdy chce, by trwało jak najdłużej, a z czasem… bywa z tym różnie.

Nie sądzę, by ktokolwiek urodził się ze smykałką do handlu. Za to każdy z nas ma szansę zostać tym, kim zechce.
Frank Bettger

Outsourcing w praktyce
Przykładem na skalę światową może być chociażby British Airways. Korzystając z usług tej firmy jesteśmy przekonani, że lecimy jej samolotem – jednak tak nie jest. Samolot nosi znaki tej firmy, załoga – jej uniformy, ale nasza podróż to usługa zlecona w całości podwykonawcom w ramach outsourcingu.

Kolejnym zagranicznym przykładem jest „Puma”, która zleca wytwarzanie swoich produktów podwykonawcom, sama udostępnia jedynie swoje logo i sieć sprzedaży. Nie jest również przypadkiem, że producent obuwia sportowego „Nike” nie posiada ani jednej własnej fabryki, definiując siebie nie jako firmę produkującą, ale jako projektującą i sprzedającą obuwie.