Problemy w zarządzaniu cz. 1

bubble-gum-438404_1920

Niektórzy mówią, że problemy dają szansę na naukę i nabranie doświadczenia. Zgadzam się z tym całkowicie, dlatego dzisiaj przedstawię Ci najczęściej spotykane błędy liderów. Po co się uczyć na własnych błędach, skoro można na cudzych?

To ja – superlider
Czasem zdarza się, że osoby, które zostały awansowane na lidera, zmieniają swoje zachowanie. Stają się zbyt dumne, zbyt pewne siebie i zapominają o najważniejszym – o ludziach z którymi pracują. Skupiają się tylko na sobie i kreują wizerunek super lidera. Jak to się potocznie mówi: woda sodowa uderza im do głowy. A przyjrzyjmy się głównym funkcjom przywództwa: organizowanie, informowanie, delegowanie, motywowanie, czy planowanie. Większość z nich jest ściśle związana z relacjami międzyludzkimi. Jeśli będziesz zachowywał się jak “gwiazda”: “patrzcie na mnie, jestem najlepszy, najważniejszy i musicie mnie słuchać, bo wszystko wiem lepiej”, to nie uzyskasz szacunku od swoich pracowników. Zaufanie jest bardzo ważne w przywództwie, więc musisz być autentyczny – potrafić przyznać się do błędu, być osobą szczerą i pokorną.

Nieumiejętne budowanie zespołu
Kiedy w Twojej firmie jest bardzo dużo pracy i potrzebujecie zatrudnić nowego pracownika, uważaj na pułapkę szybkiej rekrutacji. Jeśli zatrudnisz niewłaściwą osobę, która okaże się nieefektywna i będzie bardzo wolno się uczyć, to spowolnisz pracę całego zespołu. Twoi pracownicy stracą cenny czas na szkolenie i wdrożenie nowej osoby. Co gorsza, będą sfrustrowani i zestresowani całą sytuacją oraz zbliżającym się deadlinem. Aby uniknąć problemów, przeczytaj jak zatrudnić najlepszego pracownika w poprzednim artykule:

–> Jak zatrudnić najlepszego pracownika

Pokonane trudności są zdobytymi szansami.
Winston Churchill

Nieumiejętne rozwiązywanie konfliktów
Bycie liderem wymaga umiejętnego rozwiązywania konfliktów na różnych poziomach. Jeśli myślisz, że Twój zespół sam poradzi sobie z problemem, to się mylisz. Nie czekaj, aż jakaś drobnostka urośnie do poważnego konfliktu, działaj od razu! Przeczytaj poprzedni artykuł o tym, jak sobie poradzić z niezgodą wśród pracowników.

–> Konflikt między pracownikami – co robić

Brak wizji
Lider, który nie posiada wizji i konkretnych celów, nie wie dokąd zmierza i co chce osiągnąć. Czuje się zagubiony, a jego zespół zauważa jego niepewność. Kiedy Twoi pracownicy nie mają wyznaczonego celu, nie są efektywni. Nie mają pojęcia nad czym pracują, jakie znaczenie ma ich praca i nie wiedzą, jakie są priorytety w realizowaniu zadań. Dobry lider potrafi patrzeć w przyszłość, ustalać ambitne cele i inspirować innych do ich realizowania. Wizja i przejrzysty kierunek ułatwiają podejmowanie decyzji, zwiększają kreatywność i efektywność działań, a także pomagają w rozwiązywaniu problemów. Przeczytaj poprzedni artykuł o tym, w jaki sposób wyznaczać i osiągać cele.

–> Jak wyznaczać i osiągać cele

Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy niż rzeczywiście próbując je rozwiązać.
Henry Ford

Niedelegowanie
Niektórzy menadżerowie nie delegują obowiązków, ponieważ uważają, że nikt nie zrobi zadań lepiej niż oni. Takie podejście może spowodować duże problemy w firmie. Powierzanie ważnych zadań jest trudne, musisz zaufać danej osobie, że wykona pracę jak najlepiej potrafi. Jednak dopóki nie będziesz tego robił, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu, żeby skupić się na sprawach najważniejszych, a jako lider musisz patrzeć na firmę z szerszej perspektywy. Co więcej, Twoi pracownicy nie będą się rozwijać, jeśli nie będziesz dawał im nowych wyzwań.

Przedstawione problemy pomogą uniknąć popełnienia błędów, które mogą zaszkodzić Ci w pracy menadżera. W następnym wpisie przytoczę kolejne kłopoty z jakimi może się spotkać przywódca.