Efektywna motywacja pracowników

pani-z-olowkiem

Człowiek, który podjął decyzję, by zwyciężyć, nigdy nie powie „niemożliwe”. – Napoleon Bonaparte

Jeśli jesteś menadżerem, nie możesz wziąć wolnego od motywowania swojego zespołu. Niedoceniana praca powoduje spadek satysfakcji i zaangażowania, a nawet hamuje kreatywność. Jeśli Twój pracownik wykona świetną robotę – skończy projekt przed czasem, zaproponuje przydatne usprawnienia albo uspokoi i zadowoli zdenerwowanego na firmę klienta – Ty jako menadżer powinieneś mu to wynagrodzić.

Często jest tak, że nie masz takiej władzy, aby dać pracownikowi dzień wolnego, czy premię, sam wiem jak to jest. Ale nic straconego. Jak się okazuje, te rzeczy wcale nie są kluczem do zadowolenia pracownika. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów nagrodzenia zespołu za dobrze wykonaną pracę jest po prostu docenienie jego ciężkiej pracy i umiejętności.

Według badań przeprowadzonych przez Bersin & Associates, firmy, które pokazują swoje uznanie dla zespołu, mają o 31% niższy wskaźnik dobrowolnych odejść pracowników, niż firmy, które tego nie robią. To pokazuje, że personel jest po prostu szczęśliwszy. Sama psychologia wskazuje, że pracownicy nagrodzeni za dobrą pracę są skłonni do powtarzania swojego zachowania. A to w dłuższym okresie prowadzi do zbudowania silnej firmy.

Każdy głupi potrafi krytykować, potępiać i narzekać, ale potrzeba charakteru i samokontroli, by być rozumiejącym i przebaczającym. – Dale Carnegie

Ta metoda może wydawać się prosta, jednak zanim zaczniesz wyliczać komplementy, przedstawię kilka wskazówek, aby Twoje starania były możliwie najefektywniejsze.

Poczekaj, aż pochwała będzie w pełni zasłużona. Jeśli gracie w jednej drużynie i każdy z jej członków na koniec sezonu otrzyma trofeum , to z pewnościa byłby to miły gest. Jednak nagroda nie będzie żadnym wyróżnieniem i traci na znaczeniu. Z drugiej strony, kiedy przyznajemy tylko jedno pierwsze miejsce, to nagroda będzie niezwykle ważnym osiągnięciem. To samo dotyczy doceniania pracowników. Komplementy nie będą wartościowe, jeśli będziesz je prawić bez powodu i ogólnie do całego zespołu. Jeśli prezes Twojej firmy pochwala kogoś raz na rok, to wiadomo, że jest to ogromne wyróżnienie.

Pochwały dla pracowników są ważną częścią motywacji. Oczywiście każdy powinien zdobyć uznanie w jakimś temacie, ale tylko wtedy, kiedy naprawdę na to zasługuje.

Wybierz sposób pochwały. Niektórzy wolą dostawać komplementy w towarzystwie całej firmy, a dla innych będzie to bardzo zawstydzające. Jako menadżer, powinien wiedzieć jakie są preferencje Twoich pracowników.

Może Was to zaskoczy, ale pochwała nie zawsze musi być bezpośrednia, by była efektywna. Miałem kiedyś taką sytuację, że dostałem e-mail od pracownika, który przechodził na emeryturę. Chciał podziękować za moje dobre przywództwo, poświęcenie zespołowi i wspaniałą atmosferę. Tę wiadomość wysłał także do moich przełożonych. Był to bardzo miły gest.

Motywacja jest jak lokomotywa ciągnąca za sobą przepełnione wagony pragnień. – Lidia Szafrańska

Zadbaj o szczególne słownictwo. Można powiedzieć „dobra robota”, ale rozbudowane zdanie bardziej podziała na efektywność pracownika – „dziękuję, za Twoje zaangażowanie w projekt. Dzięki Tobie klient na pewno będzie zadowolony. Wkładasz w to dużo wysiłku”.

Zaangażuj innych. To oczywiste, że pracownicy powinni usłyszeć komplementy od swojego menadżera. To on widzi ile pracy zespół poświęca w projekt każdego dnia. Ale wspomniane wcześniej badania wykazują, że ważnymi pochwałami są też te otrzymane od współpracowników. Dobrym pomysłem jest, aby na spotkaniu zespołu każdy podzielił się swoimi obserwacjami i wyróżnił kolegów za dobrą współpracę.

Na pewno zastanawiasz się, jak często komplementować pracowników. A czy słyszałeś, aby jakiś pracownik narzekał na przesadne pochwalanie?