Umiejętności, które powinien mieć dobry manager

Umiejętności, które powinien mieć dobry manager

Managerów na rynku znajdziesz wielu. Jednak dobrych managerów, jest już dużo mniej. W tym artykule chciałbym wskazać na kilka umiejętności miękkich, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę i dołożyć wszelkich starań, by te obszary rozwijać.

Rola managera znacznie się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. Manager to taki człowiek „pomiędzy”, ponieważ z jednej strony musi spełniać wymagania swoich zwierzchników np. zarządu, a z drugiej strony mieć bardzo dobry kontakt ze swoim zespołem. Dla nich musi być kontrolerem, nauczycielem, mentorem, autorytetem, a nawet czasami sędzią, który rozstrzygnie sporne sprawy.

“Lider to ktos, kto zna drogę, idzie drogą i pokazuje droge” Maxwell

W początkowej fazie pracy managera (nawet po wielu latach w branży, ale w nowym otoczeniu) bardzo ważna jest kwestia zaufania do ludzi. Manager musi brać odpowiedzialność za pracę, której bezpośrednio nie wykonuje. Różne zadania realizują pracownicy, których dobrze się jeszcze nie zna. I trzeba im zaufać, że to, co przygotują, jest rzetelne, kompletne i w pełni zaspokajające potrzeby drugiej strony (klienta, prezesa itd.).

Od razu przy kwestii zaufania i zrozumienia ludzi, pojawia się drugi aspekt: efektywność. Manager musi mieć świadomość, że pracownik, który na co dzień siedzi w pracy po 10 (i więcej) godzin w pracy wcale nie będzie efektywny. Nawet jeśli w chwili obecnej akceptuje tę sytuację, to niebawem przyjdzie taki moment, że powie dość, stwierdzi, że nie tak powinno to wyglądać. Umiejętność zarządzania czasem nie dotyczy tylko twojej osoby, odnosi się również do pracowników z twojego zespołu.

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii delegacji zadań i zaufania do ludzi. Koniecznie osobiście skupiaj się na rekrutacji (oczywiście z pomocą działu HR, o ile taki istnieje u ciebie w firmie). Bo przecież to ty będziesz miał na co dzień kontakt z tymi ludźmi, a nie współpracownicy z kadr. Często niestety managerowie zapominają o tym aspekcie i pojawiają się tylko na kwadrans podczas ostatniego etapu rozmowy z kandydatem.

„To co robimy? Szefie muszę mieć decyzję, żeby działać dalej. Nie możemy długo czekać.” – często takie słowa słyszy osoba, która zarządza zespołem ludzi. I co wtedy? Jak podjąć decyzję, jeśli wydaje się, że dwa rozwiązania mogą być równie dobre (lub złe – odpukać!). I pojawia się tu właśnie umiejętność podejmowania decyzji w przypadku braku kompletnych danych, poruszając się w pewnym obszarze ryzyka. Czasami warto zdać się na intuicję, użyć kontaktów lub zadać odpowiednie pytania pracownikom, którzy bezpośrednio pracują nad danym zadaniem.

Czasami też właśnie przy takich sytuacjach (ale nie tylko), trzeba po prostu posłuchać swoich pracowników. To też bardzo ważna cecha dobrego managera, a założę się, że na pewno się spotkałeś z szefami, którzy zawsze „wiedzą lepiej” i nie dopuszczają do siebie głosu swoich pracowników. To właśnie oni zaliczają się do tej pierwszej grupy z samego początku artykułu.

Komunikacja z pracownikami to podstawa, ale rzadkością jest udzielanie zwrotnej informacji dla swoich podwładnych. Poświęć czas, by przekazać każdemu z osobna co robi dobrze, a nad czym musi jeszcze popracować, by wykonywać określone zadania lepiej. Pracownicy potrzebują takiej wiedzy, z reguły chcą się rozwijać i wykonywać swoje obowiązki na lepszym poziomie. A kto może dać im lepsze wskazówki, niż ty – osoba, która jest z nimi na co dzień w pracy.

I tym samym dochodzimy do kolejnej bardzo ważnej umiejętności: motywacji innych. Często w różnych rozmowach słyszałem od wielu pracowników z innych firm, że szef ich demotywuje. W jaki sposób się to odbywało? Postawa, brak wiary w działania firmy, brak odpowiednich kompetencji, brak odpowiedniej komunikacji, zmiany planów bez informowania pracowników – te powody wskazywali najczęściej.

“Celem wielu wodzów jest to, by ludzie myśleli o nim jak najlepiej. Celem wielkich wodzów jest to, by ludzie myśleli jak najlepiej o sobie”.

Dobry manager nieustannie powinien się rozwijać. Jeśli tego nie robisz, to nie tylko stoisz w miejscu, a cofasz się, tracisz dystans do konkurencji, bo inni w znacznym stopniu inwestują w siebie. A teraz zadaj sobie pytanie: co zrobiłeś dla rozwoju swoich umiejętności managerskich w ostatnich trzech miesiącach? Czy jesteś zadowolony z odpowiedzi?