Problemy w zarządzaniu cz. 2

banana-foot

W poprzednim artykule opisałem kłopoty związane z budowaniem zespołu, rozwiązywaniem konfliktów, brakiem wizji, czy delegowaniem obowiązków. Dzisiaj przedstawię kolejne problemy, jakie mogą stanąć na drodze do bycia wielkim liderem.

Inteligencja emocjonalna
Inteligencja emocjonalna jest konieczną i niezbędną cechą dobrego przywódcy. Bez tego, chociażbyś był osobą najlepiej wyszkoloną, z analitycznym umysłem i głową pełną pomysłów, nie staniesz się wielkim liderem. Na szczęście inteligencji emocjonalnej można się nauczyć. Przeczytaj poprzedni artykuł, by dowiedzieć się więcej:

https://michal-kowalak.com/2016/inteligencja-emocjonalna-skladnik-sukcesu-kazdego-lidera/

Niewłaściwe motywowanie pracowników
Mówi się, że jesteś tak dobry, jak dobry jest Twój zespół. Dlatego nie możesz się skupić tylko na swoich celach. Rolą lidera jest motywowanie, inspirowanie i zawieszanie poprzeczki swoim pracownikom. Wiele przywódców popełnia błąd, myśląc, że tylko pieniądze dodają motywacji. W dzisiejszych czasach ludzie szukają równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, dlatego cenią sobie pracę zdalną, elastyczne godziny, czy komfortowe warunki w biurze. Wspólnie możecie osiągać wspaniałe wyniki, tylko musisz wiedzieć jak właściwie motywować zespół. Dokładne wskazówki znajdziesz w poprzednim artykule:

https://michal-kowalak.com/2015/efektywna-motywacja-pracownikow/

Nie ma takich problemów, które pewnego dnia by się nie skończyły.
Andrzej Klawitter

Komunikacja
O komunikacji pisałem już bardzo dużo, bo to częsty i ważny błąd początkujących menadżerów. Aby Twój zespół wykonywał dobrze swoją pracę, musi wiedzieć, co dokładnie ma robić, jakie są Twoje oczekiwania i w razie wątpliwości, zawsze może zapytać o radę, czy pomoc w realizacji projektu.

https://michal-kowalak.com/2015/dlaczego-brak-komunikacji-powoduje-ze-ludzie-odchodza-z-pracy/

Feedback
Jeśli po wykonanej pracy Twój zespół nie usłyszy co zrobił dobrze, a co źle, niczego się w ten sposób nie nauczy. Informacja zwrotna jest bardzo ważna w pracy menadżera, jednak musisz uważać, aby nie było jej zbyt mało, ale też w drugą stronę – zbyt dużo. Kiedy pracownik otrzyma zbyt mało informacji, nie będzie do końca wiedział, w jakich obszarach jest świetny, a w których musi się poprawić. Z drugiej strony, kiedy otrzyma bardzo dużo informacji, nie będzie mógł wybrać tych najważniejszych umiejętności i kompetencji.

Lider zbyt miły
Większość ludzi chce być dobrze postrzegana przez innych. Jako lider chcesz być uważany za osobę miłą i przyjazną. Lepiej też się pracuje w firmie, gdzie wszyscy się ze sobą dogadują i panuje sympatyczna atmosfera. Z drugiej strony jednak, przed Tobą też trudne decyzje, krytyka, upomnienia dotyczące osób w zespole. Niektórzy pracownicy będą chcieli wykorzystać przyjazne relacje z Tobą, aby zbagatelizować Twoje uwagi. Musisz na to uważać.

Wiedza kosztuje, ale płaci się tylko za niewiedzę.
Andrzej Klawitter