Podstawy etykiety we współpracy z chińskimi partnerami

passengers-519008_1920
W poprzednim wpisie pokazałem jak ważna jest etykieta w pracy menadżera oraz jak wygląda biznesowy savoir-vivre w naszym kraju. Jednak te zasady nie obowiązują na całym świecie. Różnią się zupełnie, ponieważ jak mówią: co kraj, to obyczaj. Mamy inne zwyczaje, zachowania, a także kulturę, przez co łatwo o nieporozumienie w negocjacjach z zagranicznym partnerem. Dzisiaj przedstawię Wam etykietę biznesową jaka obowiązuje w Chinach.

Pesymista widzi trudności w każdej nadarzającej się okazji, optymista widzi okazję w każdej trudności.

Winston Churchill

1. W Chinach zwraca się uwagę na zasady hierarchii w różnego typu kontaktach – negocjacjach, czy spotkaniach biznesowych. W żadnym wypadku nie należy krytykować ani żartować z Chińczyków w ich obecności, ponieważ odbierają to jako zniewagę i brak szacunku.

2. Można przywitać się uściskiem dłoni, jednak należy zaczekać na gest ze strony chińskiej. Przy powitaniu unikać patrzenia prosto w oczy. W Chinach jako pierwsze podaje się nazwisko, a potem imię. Nie należy narzucać formy przechodzenia na „ty”.

3. Wizytówki należy wręczać obiema rękami i w ten sam sposób je przyjmować. W dobrym tonie jest przeczytanie treści zawartej na wizytówce (trzymając ją nadal w tej pozycji), a dopiero potem jej schowanie. Nasza wizytówka powinna być napisana w dwóch wersjach: w języku chińskim, a na odwrocie w języku angielskim. Na wizytówce powinna się znaleźć informacja o zajmowanym stanowisku.

Sukces jest zdolnością do przejścia od jednej porażki do drugiej bez utraty entuzjazmu.

Winston Churchill

4. Spotkanie zazwyczaj zaczyna się od powitania ze strony gospodarza, potem jest kolej gościa na mowę przywitalną. Spóźnienia są uważane przez Chińczyków jako obrazę i brak szacunku. W rozmowach na spotkaniu biznesowym mile widziane jest używanie stylu formalnego, oficjalnego.

5. Jeżeli chodzi o styl ubierania Chińczycy są bardzo konserwatywni. Niemile widziane są duże dekolty, spódniczki przed kolano, bogata biżuteria, wysokie obcasy dżinsy, szorty. Powinny być to ciemne ubrania.

6. Do negocjacji warto przystąpić z tłumaczem, gdyż zwłaszcza starsze pokolenie nie posługuje się językiem angielskim.

Gdyby ktoś mnie kiedyś zapytał, co w moim życiu nauczyło mnie najwięcej, odpowiedziałbym: relacje z innymi ludźmi, wyciąganie własnych wniosków z pracy i podróże.
Mateusz Grzesiak

7. Do Chińczyków bardziej przemawiają subiektywne poglądy i doświadczenia niż suche fakty. Większe znaczenie ma dla nich umowa ustna niż pisana, dlatego możesz nastawić się na liczne poprawki. Rzadko mówią wprost o swoich sprzeciwach wobec jakiejś propozycji. Raczej odpowiadają wymijająco, np. „wrócimy do tego później” czy „zobaczymy”. Mój znajomy doświadczył takiej właśnie sytuacji: miał rozmowę z chińskim partnerem. Kiedy przedstawiał swoje propozycje, zagraniczny gość przytakiwał głową, odpowiadał „tak, może tak” itp. Kolega dzwoni do mnie i mówi, że świetnie poszło i ma umowę w garści. Jakiś czas później się spotkaliśmy i okazało się, że cała umowa została odrzucona.

8. Prowadząc rozmowy z Chińczykami, unikajcie tematów polityki i religii.

9. Na stołach zazwyczaj jest bardzo dużo jedzenia, ponieważ to świadczy o hojności gospodarza. Mile widziane jest spróbowanie każdego dania. Nie trzeba posługiwać się pałeczkami przy jedzeniu, natomiast jeśli już się ich używa, po skończeniu posiłku należy je odłożyć do specjalnie przygotowanej podstawki. Kiedy na stole pojawiają się owoce, jest to znak, że spotkanie się kończy.

10. Jeśli jesteśmy zaproszeni do domu partnera, warto przygotować upominek związany z naszym regionem, czy krajem. Trzeba pamiętać, aby opakowanie nie było białe ani czarne. Bezpiecznymi kolorami są czerwony, złoty, różowy. Podarki wręczamy na końcu spotkania.

Musisz nauczyć się zasad gry. A potem – grać lepiej niż wszyscy inni.
Albert Einstein