Pierwszy raz zostajesz managerem – porady

jak byc managerem

Nikt nie jest managerem od samego początku swojej kariery. Zazwyczaj zostajesz managerem drogą awansu z innego stanowiska. Zdarza się też, że masz własną firmę i zaczynasz zatrudniać pracowników. Na co zwrócić uwagę? Jak zacząć? Co jest ważne zwłaszcza na początku?

Podejmij tę pracę. Wiele osób, które na co dzień wykonywało inne obowiązki, a nagle otrzymują propozycję bycia managerem zespołu projektowego, obawia się, że nie podoła temu zadaniu. Spróbuj! Oczywiście, że różni się to od tego, co robiłeś/aś do tej pory. Zarządzanie zespołem jest skomplikowane, trudne, wiąże się z trudnymi decyzjami, silnymi emocjami i odpowiedzialnością. Daje też mnóstwo satysfakcji, radości, poczucie spełnienia. Bardzo szybko rozwija i uczy wielu nowych rzeczy. Nie bój się, że nie posiadasz odpowiednich umiejętności, prawdopodobnie nauczysz się tego, będziesz w tym dobry, tak jak jesteś dobry w tym, co robisz teraz.

Wykorzystaj swoje mocne strony. Część swoich umiejętności, które sprawdzały się na wcześniejszym stanowisku, możesz wykorzystać jako manager. Organizacja czasu pracy i wiele innych przyda Ci się wielokrotnie. Awans na managera to jak zmiana pozycji na boisku piłkarskim. Jesteś teraz w ataku, jesteś kapitanem, ale drybling, dobre podania, praca zespołowa wciąż są w cenie. Pamiętaj o swoich silnych stronach i szukaj sposobów, aby wykorzystać je na nowym stanowisku.

Zaufaj swojemu zespołowi. Staraj się nie wchodzić w kompetencje i obowiązki poszczególnych pracowników. Unikaj mikro-zarządzania. Pozwól swoim podwładnym tworzyć, a nie odtwarzać. To drobna, ale znacząca różnica, aby dawać im zadania do wykonania, problem do rozwiązania, a nie polecenie. Zaufaj, że Twój zespół to profesjonaliści, którzy sami znajdą rozwiązanie problemu. Jeśli Ty w nich wierzysz, oni również nabiorą więcej wiary we własne siły i staną się specjalistami, których potrzebujesz. Nie jesteś w stanie być wszędzie, widzieć i zrobić wszystkiego. Musisz pozwolić pracownikom działać i pozwolić samodzielnie rozwiązywać napotykane przeszkody.

Nie zatrzymuj informacji. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich informacji, ale wielu początkujących managerów popełnia błąd odcinania pracowników od wielu informacji. Jako manager będziesz mieć dostęp do wielu danych, które na Twoim wcześniejszym stanowisku być może nie były dostępne. Dane finansowe, raporty sprzedaży, budżety, informacje o projektach w innych działach firmy. Dbaj o to, aby Twój zespół otrzymywał od Ciebie informacje o tym, co ważnego dzieje się w firmie. Pracownicy powinni wiedzieć w jakim środowisku pracują, co ważnego się wydarzyło. Dobrze poinformowani pracownicy łatwiej zżyją się z firmą, będą się z nią identyfikować, będą zmotywowani do wykonywania swojej pracy. Gdy pracownik wie, co się dzieje, lepiej też rozumie, do czego potrzebna jest praca, którą właśnie wykonuje. Nie ma nic gorszego niż ludzie, którzy myślą, że ich codzienna praca to przekładanie papierów z jednej kupki na drugą i nie służy to nikomu, ani niczemu. Dobry obieg informacji pozwala temu zapobiec.

Wypracuj dobre relacje z zespołem. Zabierze Ci to trochę czasu, więc zacznij od razu. Początkujący kierownicy często skupiają się tylko na efektywności i na tym, jak wypadają przed własnym szefem. Tymczasem bardzo ważne jest, aby dobrze poznać swój zespół, wiedzieć w czym dobry jest każdy z osobna, śledzić ich poczynania, znać kilka faktów  z życia osobistego (np. czy mają dzieci, w jaki sposób lubią spędzać czas wolny). Posiadając dobre relacje z zespołem, możesz sprawnie nim zarządzać, łatwiej wybierać najlepsze osoby do poszczególnych zadań. W przyszłości będziecie lepiej pracować jako grupa, gdy znacie się dobrze. Pamiętaj też, że to zespół stanowi największą wartość firmy, inwestowanie w zespół zwiększa możliwości przedsiębiorstwa, jego dynamikę i przekłada się na efekt końcowy.

Chwal pracowników. To temat, o którym wciąż mówi się za mało, zwłaszcza w Polsce. Komunikuj członkom Twojego zespołu, że doceniasz ich pracę. Zauważasz, gdy wykonują swoje zadania w sposób ponadprzeciętny. Dawaj im do zrozumienia, że to dla Ciebie ważne, że lubisz z nimi pracować. Mów im o tym, co zrobili dobrze, co Ci się podobało. I nie chodzi tylko o wyjątkowe wydarzenia, ale też o zwyczajne sytuacje. Przykładowo pracownik, który zachował trzeźwość umysłu i zakręcił główny zawór wody, gdy pękła rura w biurze. Uratował zapewne firmę przed dużymi kosztami zalania. To niezwykle ważne, aby przekazywać pracownikom tego typu sygnały. Ułatwi Ci to też przekazanie konstruktywnej krytyki, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

 

Autor zdjęcia z okładki