Początek roku to zawsze czas podsumowań i rozmyślań o tym, jaki będzie ten nowy 2015 rok. Ja też Chcę powiedzieć o kilku kwestiach, które prawdopodobnie będą na ustach wszystkich managerów poważnie podchodzących do swojej pracy.
Agile wciąż zyskuje na popularności zwłaszcza przy realizacji projektów IT. Jest na tyle powszechny, że staje się standardem. Nie ma tutaj mowy o „modzie”, a Scrum zostanie z nami zapewne na lata. Ten styl realizacji projektu zmienia też relacje pomiędzy klientem, a wykonawcą. Zamiast zlecać i czekać na wynik, współpraca opiera się na ciągłej komunikacji i wspólnego tworzenia ostatecznej formy projektu razem z klientem. Wymaga zaangażowania po stronie zlecającego, ale przynosi wymierne korzyści w postaci produktu lepiej dopasowanego do potrzeb klienta.
Bezpieczeństwo danych – 2014 rok nauczył wielu, że bezpieczeństwo informacji musi być traktowane bardzo poważnie. Liczne wycieki informacji, włamania i ataki uczuliły wszystkich na to gdzie są ich dane i jak są przechowywane. Pliki firmowe w chmurach to codzienność wielu przedsiębiorstw. Teraz jest czas, aby przyjrzeć się im i wybrać możliwie najbezpieczniejszych dostawców usług tego typu. Każdy wyciek niesie za sobą potencjalnie katastrofalne skutki dla firmy, jej wizerunku i finansów. Szyfrowanie danych, bezpieczne konta poczty elektronicznej, zabezpieczenia urządzeń Wi-Fi, zabezpieczanie smartfonów i inne działania już są podejmowane przez ostrożne firmy. Oraz takie, które poczuły gorzki smak wycieku danych. Tymczasem ilość ataków może tylko wzrosnąć. Dbałość o bezpieczeństwo będzie ważnym elementem każdej warstwy działalności, zwłaszcza w większych firmach.
Urządzenia mobilne w pracy – Powszechność urządzeń mobilnych zmieniła sposób w jaki pracujemy. Więcej się poruszamy, jesteśmy bardziej dostępni, niezależni od biurka, czy kabli. Rozwój kompleksowego oprogramowania takiego jak Yammer, czy Slack pozytywnie wpływa na poprawę komunikacji w firmie. Pomaga realizować założone cele nawet jeśli pracownicy pracują na odległość, lub ich godziny pracy pokrywają się tylko częściowo. Wiadomości email, chociaż wciąż w powszechnym użyciu, nie sprawdzą się, gdy potrzebujemy szybkiej, częstej i sprawnej komunikacji. Tym bardziej jeśli jesteśmy w ruchu i nie możemy czekać na informacje do czasu, gdy uzyskamy dostęp do komputera. Szybkie wysyłanie zdjęć, załączników, krótkich wiadomości głosowych i filmów pozwalają w drastyczny sposób przyspieszyć wymianę informacji.
Wolni strzelcy i pracownicy tymczasowi stanowią wzrastającą siłę na rynku pracy. Firmy korzystają z usług freelancerów chętniej niż wcześniej, częściej i przeznaczają większe kwoty na ich wynagrodzenia niż w poprzednich latach. Z czynników, które mają na to wpływ, warto wymienić poprawę komunikacji, także dzięki urządzeniom mobilnym i aplikacjom, o czym pisałem przed chwilą. Z projektu na projekt, a nawet w poszczególnych etapach jednego produkcji zapotrzebowanie na konkretne umiejętności zmienia się drastycznie. Skorzystanie z pomocy doświadczonego i rzetelnego specjalisty freelancera jest rozwiązaniem optymalizującym nie tylko koszty, ale też często jakość wykonania. Zdarza się, że w firmie brakuje pracowników o bardzo wąskich specjalizacjach, ponieważ w codziennej pracy te umiejętności są zwyczajnie zbędne. Wtedy wykorzystanie freelancera będzie najlepszym rozwiązaniem.