Ludzie biznesu – Musk, Spiegel, Zuckerberg

Zapewne słyszeliście o tych nazwiskach – Musk, Spiegel, Zuckerberg. Ich historie pokazują, że warto dążyć do obranego celu, walczyć o swoje marzenia i osiągać szczyty. Inspirują do działania i są wzorem do naśladowania dla każdego przedsiębiorcy.

Elon Musk
Współtwórca PayPala i Tesla Motors, założyciel SpaceX. Kiedy miał 12 lat stworzył swoją pierwszą grę komputerową.

SpaceX to spółka zajmująca się rozwojem technologii kosmicznych. Nadzoruje rozwój rakiet i statków kosmicznych dla misji na orbicie Ziemi i ostatecznie do innych planet. Jej celem jest stworzenie rakiet i pojazdów, dużo tańszych niż dotychczas. Aby pokazać, że na rynku kosmicznym pojawił się nowy gracz, Elon Musk wykazał się pomysłowością i zaparkował rakietę na trawniku przy siedzibie Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie.

W Tesli Musk nadzorował rozwój produktu i projektu od samego początku, w tym całkowicie elektrycznych Tesla Roadster, Model S i Model X. Przejście do zrównoważonej gospodarki energetycznej, w której pojazdy elektryczne odgrywają kluczową rolę, było jednym z jego głównych zainteresowań od prawie dwóch dekad.

Elon Musk to wizjoner, który przekłada dokonania nauki na osiągnięcia biznesowe. Zaangażował się w rozwój sztucznej inteligencji inwestując w centrum badawcze OpenAI. Idąc do niego na rozmowę kwalifikacyjną możesz spodziewać się wszystkiego, często zadaje swoim rozmówcom zagadki logiczne.
Elon Musk stał się inspiracją i ikoną miliardera-superbohatera dla reżysera filmu „Iron Man” jak i dla odtwórcy głównej roli Roberta Downey Jr. w kreowaniu postaci Tonego Starka.

afp-facebook-ceo-mark-zuckerberg-14qq

Evan Spiegel
Najmłodszy miliarder na świecie – ma 25 lat. W 2011 roku stworzył Snapchat – aplikację do wysyłania zdjęć, które znikają po kilku sekundach. W Polsce mamy blisko milion użytkowników tej aplikacji, na świecie około 200 milionów. Przed sukcesem Snapchata Spiegel stworzył kilka innych projektów, które upadły nie zdobywając popularności.

Spiegel na studiach zajmował się głównie imprezowaniem. Pomysł na stworzenie Snapchata powstał po rozmowie ze znajomymi na temat wysyłania wiadomości o charakterze seksualnym i obawy przed szantażem po dostarczeniu takich materiałów. Spiegel wraz z kolegami postanowił rozwiązać ten problem.

W 2013 roku odrzucił ofertę Marka Zuckerberga, który chciał kupić Snapchata za 3 miliardy dolarów.

Dlaczego Spiegel jest nazywany geniuszem? W wyniku wycieku e-maili ze skrzynek Sony, znalazła się wiadomość Spiegela z 2013 roku do członków zarządu Snapchata. Opisuje w niej plany i jego rozumowanie jeśli chodzi o przyszłość aplikacji. Jego założenia opierały się na tym, żeby najpierw zmonetyzować, a później inwestować w firmę. Pisał też o pozyskiwaniu talentów, zdominowaniu rynku komunikacji mobilnej. Wytyczył i realizuje swoją śmiałą wizję. Wartość firmy jest wyceniana na 10-20 miliardów dolarów.

evan

Mark Zuckerberg
Główny twórca Facebooka – obecnie największego i najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie. Serwis został uruchomiony 4 lutego 2004 r. w celu nawiązywania i utrzymywania kontaktów pomiędzy studentami Uniwersytetu Harvarda, gdzie Zuckerberg studiował. O powstawaniu tego projektu opowiada film „The Social Network” w reżyserii Davida Finchera.

Mark Zuckerberg jest najszybciej wzbogacającym się miliarderem (6 pozycja w rankingu Forbes – Najbogatsi ludzie świata 2016). Podejmuje wiele działań filantropijnych – zainicjował akcję Internet.org, której celem jest zapewnienie dostępu do sieci mieszkańcom najbiedniejszych rejonów świata. Kiedy urodziła mu się córka, wraz z żoną utworzyli fundację Chan Zuckerberg Initiative, na którą przekazali 99 % swoich udziałów w firmie.

Zuckerberg zapowiada, że Facebook będzie pracował nad trzema punktami: wspomniana już idea powszechnego dostępu do internetu, mechanizm sztucznej inteligencji oraz wirtualna rzeczywistość.

afp-facebook-ceo-mark-zuckerberg-14