Kto pyta… ten wie więcej

Pytania umie zadawać każdy. Nie każdy jednak potrafi je zadawać prawidłowo, w taki sposób, by dobrze trafiać do adresata, a jednocześnie otrzymać takie informacje, jakbyśmy chcieli.

W pytaniach leży olbrzymia moc, wystarczy spojrzeć na różnego rodzaju sesje coachingowe, podczas których coach tylko skupia się na zadawaniu odpowiednich pytań, a uczestnik „sam” znajduje optymalne rozwiązanie problemu.

Chciałbym Wam dziś pokazać kilka pytań, które mogą Wam powiedzieć dużo o drugim człowieku. Niezależnie czy jest to rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie ze znajomym, czy też partnerem biznesowym. Oczywiście trzeba je umiejętnie wpleść w konwersację, by nie wyglądało to dość sztucznie.

Polecam też zatrzymać się na chwilę i spróbować zadać je samemu sobie. Większość z tych pytań pochodzi z artykułu zamieszczonego w serwisie businessinsider.com

1. Co sprawia, że się śmiejesz?
2. Co powoduje, że się denerwujesz?
3. Jaki element swojej pracy najbardziej cię nakręca?
4. Kto ze znanych osób cię inspiruje? Kto z twojego prywatnego życia?
5. Co Cię zawstydza? I dlaczego?
6. Jakie codzienne czynności dają ci energię? I dlaczego?
7. Jakie dwie rzeczy w pracy zawodowej robisz najlepiej? Zastanów się nad tym chwilę.
8. Jakie „małe pojedynki” w sobie staczasz codziennie? Z czym najbardziej walczysz? „Drzemki” z samego rana, ćwiczenia fizyczne?
9. Na czym bardziej się koncentrujesz – na celach i wynikach czy może ludziach, z którymi współpracujesz? Jak to się przekłada na inne obszary?