Konflikt między pracownikami. Co robić?

argument-238529_1920

Konflikty w miejscu pracy są częstym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć. Ludzie, którzy ze sobą pracują są różni, mają inne cechy charakteru, osobowość i zdarza się, że po prostu nie mogą się dogadać. Czasem są to proste sprawy jak na przykład słuchanie za głośno muzyki. Zadaniem lidera jest łagodzenie i rozwiązywanie sporów pomiędzy pracownikami. Nie wolno bać się konfliktów. Możesz próbować unikać tematu, jednak od niego nie uciekniesz. Natomiast zdolność rozpoznawania konfliktów, rozumienie jego natury, szybka analiza sytuacji to umiejętności dobrego lidera.

Kompromis to sztuka podzielenia jednego ciasta tak, by każdy myślał, że dostał największy kawałek.
Amintore Fantani

Rywalizacja o jak najlepsze wyniki, napięta atmosfera, wyścig po awans, czy walka o klienta – w firmie znajdziemy wiele czynników, które powodują konflikty pomiędzy pracownikami. Twoim zadaniem jest je łagodzić i rozwiązywać, ponieważ takie problemy mogą mieć negatywne konsekwencje dla całej firmy. Wysoka rotacja pracowników (19 proc. osób zmieniających pracę wskazuje na konflikty personalne jako główną przyczynę), zwolnienia chorobowe spowodowane wysokim poziomem stresu, spadek motywacji i wydajności – tego możesz uniknąć. Oto kilka kroków, które musisz podjąć, aby skutecznie uporać się z konfliktami pomiędzy pracownikami i zachować zdrową atmosferę w pracy.

– Przewiduj konflikty. Chowanie głowy w piasek z nadzieją, że problemy Cię ominą nie jest skuteczną metodą ich rozwiązywania. Konflikt rzadko kiedy sam się rozwiązuje – w rzeczywistości zwykle narasta, kiedy nikt się nim aktywnie i prawidłowo nie zajmie. I tu właśnie pojawia się rola menadżera, który musi znaleźć kompromis. Jeśli zauważysz, że „coś wisi w powietrzu” zajmij się tym od samego początku. Tym bardziej, że konflikt w zespole jest stresujący dla wszystkich, a nawet może podzielić współpracowników.

– Dowiedz się, jaki jest prawdziwy powód sporu. Zorganizuj spotkanie z pracownikami zaangażowanymi w konflikt i poświęć godzinę czy dwie na rozpoznanie i skupienie się na sytuacji. Wysłuchaj argumentów obu stron. Poproś o przedstawienie problemu bez wskazywania winnych. Bądź ostrożny i zachowaj obiektywizm. Nie nabieraj uprzedzeń wobec każdej ze stron przy ustalaniu faktów sytuacji. Poproś też strony o identyfikację cech przeszkadzających im u siebie nawzajem. To ćwiczenie pomoże w zalezieniu właściwego rozwiązania.

Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.
Henry Ford

– Wspólnie opracujcie kilka jasnych kroków, aby rozwiązać problem. Określcie razem ze współpracownikami szereg produktywnych działań, które pomogą budować pozytywne relacje. Na przykład, jeśli jeden pracownik jest zirytowany, kiedy jego współpracownik za głośno słucha muzyki, rozwiązanie może być bardzo proste – słuchawki. Jeśli sytuacja jest bardziej angażująca lub emocjonalna, być może trzeba rozważyć udział profesjonalnego mediatora, który pomoże w rozwiązaniu konfliktu.

– Oceń skuteczność działań. Po okresie kilku tygodni umów się na kolejne spotkanie pomiędzy zainteresowanymi stronami, aby określić, jak dobrze problem został rozwiązany. Dodatkowo, sam uważnie śledź sytuację i przygotuj się na prywatną rozmowę z jednym z niezadowolonych pracowników. Tylko kompromis sprawi, że obie strony będą usatysfakcjonowane.

– Określ, czy problemem nie jest nękanie. Wiele konfliktów w miejscu pracy wynika z niezrozumienia lub starcia osobowości, ale w niektórych przypadkach, problem może być o wiele bardziej poważny. Jeśli jakiś pracownik jest obrażany ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, orientację seksualną lub inną sprawę osobistą, jest to kwestia nękania i musi być traktowana poważnie. W tej sytuacji należy skonsultować się z prawnikiem i dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć.

Celem wielu liderów jest sprawić, by ludzie mieli o nich jak naj­lepsze zdanie. Celem wielkiego lidera jest sprawić, by ludzie le­piej myśleli o sobie.
C. Northcutt

Nawet jeśli wiesz, że konkretni pracownicy nigdy się nie polubią lub nie będą wobec siebie przyjacielsko nastawieni, nalegaj, aby nawiązali profesjonalne kontakty zawodowe. Efektywność jest ważna w każdej firmie, a konflikty ją tylko zaburzają. Musisz jawnie i konsekwentnie preferować profesjonalizm we wzajemnej współpracy. W żadnym wypadku nie toleruj aluzji, oskarżeń i innych negatywnych sposobów komunikacji.

Z własnego doświadczenia wiem, że czasem sytuacja jest odwrotna – po rozwiązaniu sporu, osoby wcześniej skłócone dużo lepiej się ze sobą dogadują, szanują się nawzajem i ich współpraca daje lepsze efekty.