Jak zatrudnić najlepszego pracownika?

match-171578_1920

„Zrekrutowanie nieodpowiedniego pracownika to jak wpuszczenie trującego gazu do wentylacji w firmie. Nawet się nie zorientujesz, kiedy wszyscy się zatrują”. Dlatego nie ważne, w jakiej branży pracujesz, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu nowego pracownika. Tym bardziej że wiąże się to z wysokimi kosztami rekrutacji, szkoleń, wdrożenia i motywacji.

Pracownik musi posiadać określone umiejętności i doświadczenie adekwatne do stanowiska, ale to nie wszystko. Powinien wpasować się do zespołu, kultury organizacyjnej i być gotowy na wyzwania, jakie go czekają. Jeśli stoisz przed tą trudną decyzją zatrudnienia nowego członka swojej załogi, przeczytaj moje wskazówki.

Skup się na potencjale kandydata
Nie ma nic ważniejszego niż osobowość człowieka. Chociaż posiadanie odpowiedniego zestawu umiejętności może wydawać się najistotniejsze, ale zauważ, że umiejętności można nabyć, a osobowości nie. Podczas rozmowy, sprawdź tzw. „social skills”, czyli kompetencje społeczne kandydata. Na przykład zwróć uwagę, czy rozmówca unika kontaktu wzrokowego, czy odpowiada na Twoje pytania zdawkowo. Nie zapominaj o umiejętnościach miękkich – interpersonalnych, komunikacyjnych, czy o inteligencji emocjonalnej – one są bardzo ważne. Co więcej! Wiele firm zmieniło już swoją koncepcję w zatrudnianiu przedkładając predyspozycje, kompetencje miękkie czy też potencjał nad wykształcenie (pytanie o wykształcenie w niektórych firmach w ogóle już nie pada) czy posiadane certyfikaty. Wszystkiego można się nauczyć, jeśli osobowość i postawa potencjalnego pracownika jest właściwa. Ważne jest, aby znaleźć ludzi, chcących tworzyć wartość dodaną i czujących się częścią firmy, a nie tylko wykonujących „pakiet minimum” swoich obowiązków i żyjących od wypłaty do wypłaty.

Pracownicy muszą być zainteresowani tym, co się dzieje w firmie. Nudna firma jest firmą nieefektywną. Trzeba stworzyć ciekawe środowisko, w którym ludzie interesują się historią, którą tworzysz, i chcą usłyszeć o szczęśliwym zakończeniu.
Carlos Ghosn

Sprawdź profile w mediach społecznościowych
Jeśli tego nie zrobisz, mogą umknąć Ci informacje o danej osobie jako człowieku i pracowniku. Powinieneś zawsze przejrzeć Facebooka, Instagrama, czy Twittera. Dlaczego? Zobaczysz, jak dana osoba się zachowuje, jakim jest człowiekiem i czy to właśnie takiej osoby szukasz do swojego zespołu. Oczywiście zacząć należy od najbardziej oczywistego źródła informacji, czyli Linkedin. Uzupełniony profil da Ci informację o tym, że osoba szukająca pracy poważnie podchodzi do swojej kariery. Zobaczysz nie tylko deklarowane umiejętności, ale też (co bardzo ważne) sieć kontaktów, rekomendacje, potwierdzenia od innych osób dotyczące poszczególnych umiejętności. Jeśli ktoś prowadzi bloga branżowego lub inną stronę, może to stanowić doskonałe źródło cennych informacji. Takie informacje mogą być bardzo pomocne zwłaszcza na dalszych etapach rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie stawiane są bardziej konkretne pytania.

Zadawaj właściwe pytania
Jeśli pytasz kandydata, dlaczego odszedł z poprzedniej pracy, a on obwinia kogoś innego, to powinieneś kontynuować ten wątek. Jeśli nadal wini innych za swoje problemy, to może poszukaj innego pracownika. Trzy standardowe pytania, które zawsze zadaję to:
– Co zyska mój zespół, moja firma zatrudniając właśnie Pana/Panią?
– Dlaczego pracujesz?
– Co sprawia, że wstajesz z łóżka i robisz swoje? Co Cię motywuje, co daje Tobie siłę?

Te pytania pozwolą Co odkryć, jakie są ambicje kandydata i co jest dla niego najważniejsze.

Pozwól kandydatowi zadawać pytania

Nie bądź jedynym, który pyta. Musisz przedstawić swojemu kandydatowi środowisko pracy w firmie. To ważne, żeby być szczerym i otwartym. Potencjalny pracownik sam też zdecyduje, czy taka praca mu odpowiada, być może od razy stwierdzi, że to nie dla niego.

Pomyśl o swoim zespole

To oczywiste, że chcesz zapewnić swoim pracownikom zdrową i przyjazną atmosferę w pracy. Uważaj na osoby, które mają zbyt wygórowane oczekiwania co do warunków pracy, bo często wyrażają swoje rozczarowanie gniewem. Dobrym pomysłem jest także, aby kandydat porozmawiał z kilkoma pracownikami firmy. Jeśli część z nich stwierdzi, że ta osoba nie pasuje do zespołu, dwa razy się zastanowisz, czy ją przyjąć do pracy.

Nie oceniaj książki po okładce

Łatwo oceniać ludzi po wyglądzie. Też miałem kiedyś taką sytuację, że kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej strasznie się denerwował i niestety było to po nim bardzo widać. Siedział skulony, ledwo się wysławiał i nie był przekonujący. Jednak postanowiłem dać mu szansę, ponieważ jego list motywacyjny, wiedza i doświadczenie naprawdę zrobiły na mnie wrażenie. Nie żałowałem swojej decyzji, okazał się świetnym, zaangażowanym pracownikiem.

Nie ważne kto co ma i jak wygląda, liczy się to jaką jest Osobą.
Przemysław Korban

Pogódź się z tym, że nie zawsze wychodzi
Jesteśmy tylko ludźmi, więc nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich wskazówek, to nie gwarantuje Ci sukcesu. Jeśli dokonasz złego wyboru, nie zastanawiaj się i szukaj kolejnej osoby do swojego zespołu. Będzie to tylko strata czasu dla obojga stron.

Rekrutując pracowników, zdecydowanie warto też proaktywnie szukać specjalistów w swoich dziedzinach, a nie tylko czekać na zgłaszających się kandydatów. Nawet jeśli ktoś jest w tej chwili zatrudniony, nie musi znaczyć, że spełnia się na stanowisku w tym momencie. Sposoby poszukiwania potencjalnych pracowników to bardzo szeroki temat i poświęcę na to osobny wpis.