Jak Wyznaczać i Osiągać Cele

kamienie

Samodyscyplina to zdolność do robienia tego, co trzeba, kiedy trzeba i bez względu na to, czy się nam chce, czy nie.
– Elbert Hubbard

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.
– Naopleon Hill

Ludzie, którzy potrafią wyznaczyć sobie cel i do niego dążyć osiągają sukcesy. Nie jest to proste, ale to ważna umiejętność, która jest częścią naszego życia zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Bez sprecyzowanego celu, trudniej jest coś zrealizować i nieważne, czy chodzi tu o rozwój osobisty, duży projekt, czy satysfakcję z pracy.

Zacznijmy od określania celów. Najlepiej posłużyć się znaną metodą ustalania celów SMART, która zawiera wskazówki do wytyczania planów, zamierzeń:

Specific, czyli konkretny. Cel powinien być dokładnie zdefiniowany i jednoznaczny.
Measurable, czyli mierzalny. Powinieneś móc szybko i łatwo stwierdzić, że osiągnąłeś cel. Wybierz kilka kryteriów, które będą pomocne w ocenie sukcesu lub porażki.
Achievable, czyli osiągalny. Wybierz cel ambitny, ale też odpowiedni do możliwości. Zbyt trudne cele, powodują spadek motywacji.
Realistic, czyli cel realny i możliwy do zrealizowania.
Time-bound, czyli określony w czasie. Jeśli nie ustalisz ram czasowych, to prawdopodobnie nigdy nie zrealizujesz celu, będziesz go odkładał „na później”.

No dobrze, cele są już wyznaczone. Co zrobić aby je osiągnąć?

Na początek warto ustalić sobie plan działania. Często ustalamy tylko deadline i zapominamy o harmonogramie. Myślimy tylko o końcowym efekcie, analizujemy długość i trudność drogi, która nas czeka. Gdybym założył sobie, że będę prowadzić bloga, to raczej skończyłoby się na jednym, dwóch wpisach. Jednak publikuję notki co 2 tygodnie i trzymam się zamierzonego planu. Bardzo ważna jest konsekwencja w działaniu. Trzeba się skupić na małych kroczkach prowadzących do osiągnięcia celu. Ustal sobie kilka „kamieni milowych” i ciesz się z ich zdobywania. To Cię zmotywuje do dalszego działania. Myślenie o tym „ile jeszcze czeka mnie pracy” naprawdę nie pomaga i zniechęca.

Kolejna sprawa – usunięcie czynników dekoncentrujących. Kiedy masz do zrobienia założoną część pracy prowadzącą do osiągnięcia celu, ogranicz wszelkie rozpraszacze. Przecież nie musisz co kilkanaście minut sprawdzać poczty, przewijać bezmyślnie ekranu na portalu informacyjnym, czy społecznościowym albo klikać w każde powiadomienie z Facebooka. Jeśli marnujesz na to bardzo dużo czasu, warto zainstalować specjalne rozszerzenie do przeglądarki, które ukryje posty zamieszczane na osi czasu, tak byś mógł korzystać tylko z czatu. Są również aplikacje blokujące powiadomienia, a nawet wybrane strony na określoną ilość czasu. Ustal sobie, że będziesz się logował na skrzynkę pocztową na przykład raz na kilka godzin (to też zależy od specyfiki Twojej pracy). Zobaczysz, że szybciej i sprawniej skończysz zadanie.

Nie skupiaj się na błędach i niepowodzeniach. To normalne, że mogą się pojawić. Traktuj problemy jak wyzwania. Nie narzekaj, nie szukaj winnych, tylko działaj! Skup się na wprowadzeniu działań korekcyjnych i realizuj plan. Samodyscyplina, systematyczne działanie, motywacja są kluczem do osiągnięcia sukcesu.

Na koniec przekazuję jeszcze przesłanie od wielkiego autorytetu dla wielu ludzi, nie tylko w dziedzinie sztuk walki, ale też w drodze życiowej.
11041569_660144580752411_323898226135992881_n