W dużej polskiej firmie finansowej pracownik placówki odpowiedzialnej za kontakt z klientami i sprzedaż, wypracował najlepszy wynik w całym województwie. Nadszedł moment zamknięcia miesiąca, współpracownicy mu gratulowali, jego bezpośredni przełożony również, a na horyzoncie pojawiła się wysoka premia. Tego samego dnia przyjechał dyrektor regionu odpowiedzialny za działanie placówek w całym województwie. Zaprosił pracownika do biura, usiedli po przeciwnych stronach biurka. Dyrektor wręczył mu dokument.
– Co to jest?
– Wypowiedzenie z pracy – pracownik natychmiast zbladł. Zupełnie się tego nie spodziewał.
– Ale dlaczego…? – Po tym pytaniu dyrektor wstał, podszedł i zabrał pracownikowi dokument. Potem podarł go i wyrzucił do kosza.
– Żebyś nie był zbyt pewny siebie. Pamiętaj gdzie jest Twoje miejsce i kto tu rządzi.
Trudno nazwać to inaczej niż akt terroru, takie sytuacje naprawdę mają miejsce. Co gorsza, ci managerzy myślą o sobie jak o świetnych liderach. Tymczasem jedyne co robią, to sianie grozy i ciągłe zastraszanie. Metoda może i skuteczna ale na bardzo, bardzo krótko.
Celem wielu liderów jest sprawić, by ludzie mieli o nich jak najlepsze zdanie. Celem wielkiego lidera jest sprawić, by ludzie lepiej myśleli o sobie.
C. Northcutt.
Taki przykład pokazuje jak pociągnąć firmę na dno. Bez zgranego zespołu firma nie będzie się rozwijać, dlatego tak ważna jest dbałość o dobre relacje między przełożonymi a pracownikami.
W jaki sposób zbadać relacje w swojej firmie?
Większość menadżerów myśli, że relacje pomiędzy nim a zespołem są bardzo dobre. Czy faktycznie tak jest? Warto się o tym przekonać, bo możemy czasem być zaskoczeni wynikami, które nijak odzwierciedlają nasze zdanie.
Najpopularniejszymi metodami są ankiety i kwestionariusze. W prosty sposób można zdobyć opinie od pracowników na temat pracy, firmy czy rozwoju. Pozwalają ocenić poziom satysfakcji, zadowolenia i relacje z przełożonymi. Badanie relacji daje efekty wtedy, kiedy faktycznie przeanalizujemy wszystkie informacje i wyciągniemy z nich wnioski.
Jeżeli Twoje działania inspirują innych do tego by śnić o wiekszych rzeczach, uczyć się więcej, robić więcej i stawać się lepszymi, jesteś liderem
John Q. Adams
Dobre praktyki:
– Zawsze bądź dostępny dla swoich pracowników. Muszą wiedzieć, że w każdej chwili mogą do Ciebie przyjść, pogadać, rozwiać wątpliwości czy rozwiązać jakiś problem. Naucz się ich słuchać. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie wykorzystuj informacji przeciwko pracownikowi. Kiedy rozmawiasz, nie zajmuj się innymi rzeczami. To oznaka braku szacunku do drugiej osoby.
– Bądź otwarty. Daj się poznać swoim pracownikom. Wyrażaj swoje opinie, myśli, dziel się doświadczeniem, bądź autentyczny. To z pewnością zacieśni Wasze relacje.
– Poznaj swój zespół. Dowiedz się jakie mają w życiu priorytety, co lubią robić w wolnym czasie. Zapytaj o marzenia, plany na przyszłość, cele. Może macie wspólne hobby o którym moglibyście porozmawiać, wymienić się wiedzą i doświadczeniem. W naszej firmie był sprzedawca, który po pracy trenował kick-boxing. Tak się złożyło, że nasz potencjalny klient również się tym interesował. Wspólny obszar zainteresowań przyczynił się do długotrwałej i owocnej współpracy.
– Buduj pozytywne nastawienie. Zespół pracuje nieefektywnie w stresie, ciągłej presji, czy w negatywnym środowisku. Zadbaj by otoczenie w Twojej firmie, dziale, zespole było pełne pozytywów. Każdy będzie miał wtedy większe chęci do pracy.
– Stwórz organizacje uczącą się. Zachęć swój zespół do wymiany wiedzy, doświadczenia, kreatywności, a także pomocy sobie nawzajem. W końcu co dwie głowy to nie jedna.
– Miej szacunek do pracowników – słuchaj wszystkich uwag, propozycji. Może Twój pracownik ma Ci do przekazania genialny pomysł, który usprawni pracę w całej firmie? Nie będziesz tego wiedział, gdy nie będziesz uważnie słuchał.
– Pamiętaj, że pracownik jest wewnętrznym klientem, wizytówką Twojej firmy. Trzeba o niego dbać. To pracownik pomaga Ci w sprzedaży produktów/usług. Jeśli będzie niezadowolony z pracy, nie będzie się za bardzo starał.
– Motywacja niepieniężna. Większość przedsiębiorców o tym zapomina, a jest to ważna kwestia. Karnety na siłownie, wspólna integracja poza pracą, wyjazdy. To wszystko pozytywnie wpływa na pracę zespołu. Nie zapominaj o zwykłych pochwałach, komplementach, one także podwyższają motywację.
– Deleguj odpowiedzialność. Nie musisz się zajmować dosłownie wszystkim, od tego masz pracowników. Pozwól im rozwinąć skrzydła, wykazać się kreatywnością, na pewno poczują się docenieni.
– Pracownicy muszą się identyfikować ze swoją firmą, planować z nią przyszłość, wtedy bardziej angażują się w to co robią. Firma X musi stać się „ich firmą”.