Jak spotkać się z osobą prawie nieosiągalną?

suit-673697_1920

Chciałbyś spotkać się z ważną osobą, która może przynieść Ci wiele korzyści? Może chciałbyś podjąć współpracę ze sławnym i szanowanym ekspertem w danej dziedzinie? Nie ważne jak dobrym specjalistą jesteś, zawsze znajdzie się osoba z którą chciałbyś się spotkać, a która nawet o Tobie nie słyszała. Takich ludzi najtrudniej złapać. Jednak nie jest to niemożliwe. Przedstawię Ci kilka wskazówek jak umówić się na spotkanie z osobą prawie nieosiągalną.

Jedną z najbardziej przydatnych spraw, kiedy chcesz umówić się z bardzo zajętą osobą jest po prostu przebywanie tam gdzie się pojawia. Oczywiście nie chodzi o to, by przesiadywać pod drzwiami jej domu, ale warto brać udział we wszelkich wydarzeniach, konferencjach, w których bierze udział. To nie tylko okazja do poznania się, ale też stanowi punkt wyjścia do tematów rozmów. Jeśli uda Ci się rozpocząć rozmowę, kontynuuj wątek i zasygnalizuj, że chciałbyś się spotkać. Jeśli rozmówca będzie przychylnie nastawiony, możesz od razu poprosić o wymianę telefonów. Kiedy uzyskasz wizytówkę, zrób krótką notatkę na jej odwrocie o temacie dyskusji. Pisząc maila z prośbą o spotkanie, wspomnij gdzie się już spotkaliście i o czym rozmawialiście, aby rozmówca sobie Ciebie przypomniał.

Bądź realistą. Chciej niemożliwego.
Emre Yilmaz

Daj dobry powód do spotkania. Każdy z nas zawsze jest bardzo zajęty i nie ma na nic czasu. Ważni ludzie tym bardziej. Dlatego musisz wykazać, że warto się z Tobą spotkać. W przeciwnym razie pomyślą, że nie macie nic do zaoferowania. Musisz pokazać dokładnie dlaczego nie mogą przegapić okazji do spotkania z Tobą, jakie korzyści dzięki Tobie mogą osiągnąć.

Zacznij od czegoś małego. Nie wystarczy tylko wzbudzić czyjegoś zainteresowania. Trzeba wybrać spotkanie, które łatwo można dopasować do harmonogramu osoby, z którą chcemy się spotkać. Godzina czy pół to nie jest dużo czasu, ale jeśli ktoś dostaje codziennie dwadzieścia próśb o spotkanie to robi różnicę. Zamiast lunchu, zaproponuj na przykład kawę. Albo zamiast pytać o spotkanie bezpośrednie, poproś o 10 minutową rozmowę telefoniczną. Kiedy zainteresujesz swojego rozmówcę i spodoba mu się Twój pomysł, z pewnością przedłuży pogawędkę. Pamiętaj też, że kiedy taka osoba z napiętym kalendarzem otrzyma prośbę o spotkanie w konkretnych wyznaczonych terminach, na pewno zastanowi się dwa razy czy chce poświęcać swój czas.

Największą halucynacją człowieka jest to, że ma ograniczenia.
Michał Jankowiak

Znajdź połączenie. Wyzwaniem jest się przebić. Sprawić, by ludzie postrzegali Cię jako współpracownika, kogoś kto nadaje na tych samych falach, a nie jako obcego człowieka. Przeszukaj Facebooka i LinkedIna pod kątem wspólnych znajomych i połączeń, wszystko po to aby dać punkt wyjścia do tworzenia relacji. Szczególnie LinkedIn daje wiele możliwości jeśli chodzi o siatkę połączeń. Podpowie kto kogo zna i w jaki sposób możesz dotrzeć do danej osoby. Nie bój się poprosić znajomego o wprowadzenie. Kluczem jest, aby Twój przyszły rozmówca wiedział jak najwięcej o szczegółach Twojej sprawy i wiedział dlaczego chcesz się z nim spotkać. Na temat wykorzystywania LinkedIna w działaniach biznesowych i budowaniu własnej sieci kontaktów napiszę cały wpis, ponieważ ma on duży potencjał i możliwości.

Dobrym pomysłem jest także bezpośredni kontakt przez media społecznościowe – Facebook, Goldenline, czy wyżej wspomniany LinkedIn. Jeśli wiadomość będzie sensowna, chwytliwa i zainteresuje odbiorcę, na pewno nam odpowie. Jeśli Twój projekt jest bardziej złożony, warto stworzyć kilkustronicową prezentację. Zawrzeć w niej najważniejsze kwestie i hasła, które zrobią wrażenie. Nic na tym nie tracisz, a możesz wiele zyskać. Media społecznościowe mają bardzo duże możliwości – zacznij je wykorzystywać do celów biznesowych.

Czasami też to najprostsze rozwiązania są najlepsze. Mój kolega próbował się skontaktować z pewną firmą, by ta dołączyła do organizowanej przez niego akcji. Wiedział, że sekretarka prawdopodobnie nie przekaże jego wiadomości dalej. Postanowił dotrzeć bezpośrednio do osoby decyzyjnej. Znał imię i nazwisko, jednak nie miał z tą osobą żadnych powiązań. Bardzo długo zastanawiał się, jak zdobyć kontakt, pytał wszystkich swoich znajomych, jednak to nie dawało rezultatów. Już prawie zrezygnował, kiedy wpadła mu do głowy najprostsza rzecz – Google. To był strzał w dziesiątkę – bez problemu znalazł numer telefonu i udało mu się przekonać rozmówcę do spotkania.

quote-people-who-don-t-take-risks-generally-make-about-two-big-mistakes-a-year-people-who-do-take-risks-peter-drucker-53224

Innym przykładem też są działania niestandardowe i kreatywne. Zastanów się jak zwrócić uwagę osoby z którą chcesz się spotkać. Niektórzy wysyłają odręcznie napisany, spersonalizowany list zamiast maila, a inni idą o krok dalej i wynajmują billboard znajdujący się pod biurem prezesa, do którego chcą dotrzeć, z napisem i numerem telefonu: Panie Kowalski, chcemy się z Panem spotkać! Ludzie doceniają zaangażowanie i determinacje.

Jeśli udało Ci się już spotkać z osobą, do której chciałeś dotrzeć, wykorzystaj tę przewagę. Jest to bardzo dobry sposób na tworzenie długotrwałych relacji. Działania, które należy podjąć po spotkaniu:
– wyślij e-mail z podziękowaniami. Warto także zawrzeć najważniejsze ustalenia, informacje ze spotkania. Niektórzy piszą nawet list odręczny zamiast e-maila, Wasz rozmówca na pewno doceniłby taki gest.
– zaoferuj pomoc – jeśli ktoś pomógł Ci w jakiejś sprawie, zaoferuj swoją pomoc.