Jak powiedzieć współpracownikowi, że Cię czymś denerwuje?

woman-975339_1920

Kiedy musisz ściśle współpracować z drugą osobą, często zdarza się, że z powodu różnic – w priorytetach, zachowaniu, charakterach – rośnie negatywne napięcie między Wami. Masz wtedy do wyboru dwie opcje: albo zachowasz milczenie albo podejmiesz temat, aby jak najszybciej go rozwiązać. Wielu z nas gryzie się w język, martwiąc się, że szczera rozmowa może zaszkodzić relacji. Ale czy to dobre wyjście?

Badania pokazują, że jeśli dusisz coś w sobie, to może to pogorszyć sytuację z kilku powodów. Kiedy jesteś zestresowany, Twój mózg ma tendencję do obrony. Starasz się ukryć swoją irytację, a efekt jest odwrotny. Zwykłe „wszystko w porządku” wypowiadasz ze złością i agresją.

Nasze ukryte emocje są również zaraźliwe. Psycholodzy odkryli, że jedna osoba w negatywnym nastroju przekazuje swój niepokój innym w pobliżu – nawet jeśli te osoby ze sobą nie rozmawiają, ani nie pracują razem. To oznacza, że Twój kolega podświadomie będzie odbierał dezaprobatę.

Jeżeli czujesz, że coś nie jest w porządku – to znaczy że nie jest w porządku.
Dariusz Sawicki

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje sposób, aby rozwiązać problem, nawet w trudnych sytuacjach hierarchicznych. Oto kilka wskazówek:


1. Ustal cel współpracy.
Przed rozmową zadaj sobie pytanie „Jakiego rezultatu oczekuję?” Opowiem historię mojego kolegi. Kiedy zaczynał karierę na stanowisku menadżera przygotowywał bardzo dużo prezentacji, raportów z prowadzonych działań, aby przedstawić je klientom firmy. Jego szef za każdym razem poprawiał niektóre akapity po swojemu. Mój kolega denerwował się strasznie, dlatego postanowił coś z tym zrobić. Przemyślał sprawę i stwierdził, że musi się dowiedzieć, dlaczego szef robi to, co robi.

2. Zapytaj o pozwolenie. Nie wystarczy tylko podejść i wygłosić swoją przemowę. Powiedz na przykład: „Nasza współpraca jest dla mnie ważna, jest coś o czym chciałbym porozmawiać. Masz teraz czas?” Kiedy przychodzisz nie w porę, najlepiej przełożyć rozmowę.

3. Przedstaw fakty. Wybierz jeden konkretny incydent i opisz prawdziwe fakty sytuacji. To czego jesteś pewny, informację pozbawioną emocji, interpretacji czy uogólnienia. Mój kolega nie powiedział szefowi, że jego zmiany są do kitu. Jest to zbyt ogólne i wątpliwe – druga osoba może odpowiedzieć, że to nieprawda. Musisz dążyć do tego aby przedstawić fakty i być bardzo precyzyjnym, „Zauważyłem, że w ostatniej prezentacji, w pięciu na dziesięć slajdów, poprawiłeś nagłówki. Zdania były dłuższe i pozbawione kontekstu”. Takiemu wyrażeniu trudno zaprzeczyć.

4. Daj znać o swoich uczuciach i wytłumacz dlaczego to Ciebie martwi. Badania wykazały, że kiedy opisujesz swoje emocje, zaczynasz się mniej stresować. Możesz powiedzieć: „Jestem zaniepokojony, bo nie rozumiem czego ode mnie oczekujesz”. Nie używaj agresywnego języka. Powiedz dlaczego to dla Ciebie ważne i że to nie jest tylko marudzenie – „Chcę wykonywać swoją pracę jak najlepiej”.

Jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzeniu na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej.
Henry Ford

5. Zapytaj o perspektywę drugiej osoby. Kiedy odważysz się poruszyć trudny temat, łatwo zapomnieć, że może nie znasz obrazu całej sytuacji. Wszyscy cierpimy z powodu zjawiska, które naukowcy określają jako „selektywną uwagę”. Zapytaj więc: „Co o tym sądzisz?” Nawet jeśli się nie zgadzasz, to musisz wysłuchać drugiej strony. Chodzi o to, aby zrozumieć motywy postępowania. W przypadku mojego kolegi, okazało się, że celem szefa było dodanie do jego wypowiedzi szerszego wytłumaczenia, aby klienci mogli lepiej zrozumieć tekst. Ten przykład pokazuje, jak ważne jest zrozumienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań.

6. Wspólne rozwiązanie problemu. Naukowcy słusznie twierdzą, że ludzie są bardziej przywiązani do idei, którą sami współkształtowali. Zapytaj, co możesz zrobić, aby Twoja praca nie musiała być poprawiana. Mój kolega nie stracił pracy, a jego relacje ze współpracownikami polepszyły się. To dowodzi temu, jak ważna jest odpowiednia komunikacja między ludźmi.