Jak lider powinien radzić sobie z krytyką?

uwagi

Każdy z nas jest czasem chwalony, a czasem krytykowany. Liderzy także. Przez pracowników, przełożonych, klientów, czy znajomych i rodzinę. Jak więc należy postępować, gdy słyszymy krytyczne zdania na temat naszej pracy?

Nie przyjmuj postawy defensywnej Pierwszą reakcją każdego, jest tłumaczenie się, dlaczego to poszło nie tak, jakie były braki w budżecie, czego nie dostarczył nam na czas podwykonawca. Taka natychmiastowa próba usprawiedliwiania się, odpierania zarzutów, próby zrzucania winy na innych, albo nawet porównywania się z innymi i eksponowania ich porażek – to wszystko tylko zniechęca innych do uczciwego informowania Cię o tym, co według nich poszło nie tak. Dużo lepszym sposobem jest uważnie i w skupieniu wysłuchać, co osoba ma do powiedzenia, dopytać o te kwestie, które nie są jasne. Przemyśleć otrzymane informacje i zastanowić, co należałoby zmienić, aby następnym razem wszystko poszło lepiej.

Nie skupiaj się na obronie, to naturalne, że popełniasz błędy i nie wszystko poszło zgodnie z planem. Prawie nigdy nie będzie tak, że wszystko uda się idealnie. Pokaż pracownikom, jak dobrze radzisz sobie z krytyką, jeśli zobaczą u Ciebie pozytywne reakcje, będzie to też sygnał dla nich, że to w porządku, że czasem popełnią błąd i zamiast brnąć w projekt, który okazał się błędem, dynamicznie zmienią taktykę, na taką, która przyniesie lepsze rezultaty.

Pochwała i krytyka to nie sukces i porażka. Nawet po najbardziej udanym projekcie możesz otrzymać krytyczną informację zwrotną. I na odwrót. Przy projekcie pracownika, który okazał się wielką klapą, może znaleźć się pewien element, który zdecydowanie warto pochwalić. Np. sposób, w jaki pracownik poradził sobie z efektami nieudanego projektu, albo logistyka zarządzania projektem, która była bez zarzutu, mimo iż sam projekt po prostu się nie udał. Pamiętaj o tym, że pochwały i słowa krytyki mogą dotyczyć poszczególnych elementów większej całości. Staraj się chwalić pracowników za to co robią dobrze i krytykować ich wtedy, kiedy widzisz potencjał do poprawy i dalszego rozwoju. Niezależnie od wyniku samego projektu.

Traktuj krytykę jako narzędzie do samodoskonalenia. Jeśli z całego tego wpisu masz wyciągnąć jedną tylko naukę, niech będzie to powyższe zdanie. Wszystkie pochwały, które otrzymasz, są oczywiście bardzo potrzebne. Zwiększają motywację, polepszają Twój nastrój, dają Ci znać, czy idziesz w dobrym kierunku. Pamiętaj jednak, że jedna konstruktywna krytyka jest warta tyle, co 10 pochwał. Jeśli potrafisz przyjąć krytykę, przemyśleć ją, przeanalizować, a następnie wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość, mogę zagwarantować Ci, że Twój rozwój będzie toczyć się we właściwym kierunku. Oczywiście trzeba odsiać zwykłe złośliwości, czy zdania przez które przenika zazdrość, albo złośliwość. Jednak zawsze warto przynajmniej wysłuchać, przemyśleć, sprawdzić. Wielu ludzi nie jest zdolna do udzielania krytycznych uwag. Nawet jeśli ich zdaniem coś ewidentnie poszło nie tak, wolą skupiać się na tych przyjemnych elementach, aby nie psuć nastroju, nikogo nie urazić i nie tworzyć trudnych sytuacji (zwłaszcza w stosunku do swojego przełożonego). Dlatego doceń to, że ktoś przełamał się i postanowił coś Ci powiedzieć, być może kosztowało go to bardzo wiele odwagi.