Indyjski świat interesów – etykieta biznesowa

Mukesh Ambai Receives CNBC India Business Award, 2007

Kultura Indii jest złożona, dlatego też trudna do poznania. Dominuje tutaj wielonarodowość, wielojęzyczność i wieloreligijność. Hindusi są zazwyczaj przyjaźnie nastawieni i gościnni, jednak należy pamiętać, że mają zupełnie inną mentalność i kulturę. Z własnego doświadczenia wiem, że hinduski rynek stanowi trudny obszar dla polskich biznesmenów. Warto poznać trochę reguł i zasad, jakimi charakteryzuje się tamtejszy świat interesów.

– Nie spóźniaj się na spotkania. Chociaż Hindusi często każą na siebie czekać, doceniają punktualność rozmówcy. Bardzo dużo czasu poświęcają na wzajemne poznawanie się. W Indiach trzeba być cierpliwym, ponieważ Hindusi nie lubią pośpiechu. Mają lekki stosunek do upływającego czasu i punktualności. Nastaw się na długie i twarde rozmowy. Tam prowadzi się bazarowy styl negocjacji – uwielbiają się targować. Nie lubią nerwowości oraz agresji. Jest to według nich oznaka słabości.

Nie trać nig­dy cier­pli­wości; to jest os­tatni klucz, który ot­wiera drzwi.
Antoine de Saint-Exupéry

– Na spotkania w Indiach umawiaj się z dużym wyprzedzeniem, przypominaj o nich wcześniej, także tuż po przyjeździe. Opracuj również tematy rozmów, ponieważ Hinduscy przedsiębiorcy lubią znać wcześniej tematykę spotkania. Później przygotuj krótką notkę z najważniejszymi punktami negocjacji.
– Strój powinien być oficjalny, konserwatywny, bez zbytniej nonszalancji. Kobiety muszą pamiętać o założeniu rajstop i butów zakrywających stopy.
– Musisz wziąć pod uwagę, że w Indiach częściej niż w Europie wymienia się wizytówkami (koniecznie w języku angielskim). Ich wymiana następuje po uściśnięciu dłoni.
– Jeśli chodzi o powitanie, to na spotkaniu biznesowym goście witają się poprzez uścisk dłoni. Najpierw trzeba się zwrócić do osoby najstarszej.

Sztuka bycia mądrym polega na tym, by wiedzieć, co pomijać.
Wiliam James

– Język angielski jest powszechnie stosowany w biznesie, jednak jest przeplatany tak wieloma regionalnymi zwrotami, że nieobeznany z nim Europejczyk może mieć z tym problemy. Aby komunikacja była sprawna, lepiej wziąć ze sobą tłumacza.
– Nie bądź zaskoczony, kiedy rozmowy nagle zostaną przerwane, ponieważ hinduski partner przypomniał sobie, że na przykład musi do kogoś zadzwonić. U nich załatwianie jednocześnie kilku różnych interesów jest całkowicie normalne.
– Tak jak w przypadku Chińczyków – Hindusi nie odmawiają wprost. Używają określeń „zobaczymy”, „być może”. Często też kiwają głową, co nie oznacza, że zgadzają się z rozmówcą. Mój znajomy prowadził tam kiedyś negocjacje i podsumował je tak: Hindusi jedno mówią, drugie robią, a trzecie przemilczą.
– W Indiach bardzo często wymienia się prezentami. Nie uważa się tego za rzecz niestosowną. Popularne jest podarowanie zagranicznemu gościowi naszyjnika z kwiatów, które trzeba zawiesić sobie na szyi. Można go zdjąć tylko na wyraźny sygnał.

Cier­pli­wość jest gorzka, ale jej owo­ce są słodkie.
Jean-Jac­ques Rous­seau

– Indie to bardzo gościnny naród. Często zapraszają na wspólną kolację lub obiad. Jeżeli pójdziecie do restauracji, to rachunek reguluje zawsze osoba zapraszająca. Jeśli dostałeś zaproszenie na obiad do domu, musisz je przyjąć. Zapytaj o dress code. Taka wizyta na pewno nie będzie krótka – Hindusi celebrują jedzenie. Przed i po posiłku zazwyczaj myje się ręce. Nie należy krytykować kuchni indyjskiej, ponieważ Hindusi są do niej przywiązani i uważają ją za najlepszą i najzdrowszą. W rozmowach unikaj tematu polityki, nędzy i nie krytykuj indyjskich obyczajów, kultury.
– W środkach transportu najlepiej płacić kwotą odliczoną, ponieważ w innym wypadku nie dostaniemy reszty.