Biznesowy Savoir-Vivre W Polsce
Etykieta to umiejętność ziewania z zamkniętymi ustami. Brigitte Bardot
Z doświadczenia wiem, że nieodpowiednie zachowanie, ubiór, czy nawet gesty bywają przyczyną niepowodzeń w biznesie i karierze. Miałem kiedyś taką sytuację: musiałem zatrudnić asystenta do biura. Pierwsze błędy zauważyłem już na etapie przeglądania CV. Zdarzały się życiorysy, które zawierały zdjęcie tzw. „selfie”, a niektóre nawet zdjęcie ewidentnie z jakiejś imprezy. Byłem w szoku, że coś takiego się zdarza. Kiedy wybrałem już kandydatów, zaprosiłem ich na rozmowę kwalifikacyjną. Kolejny raz się zawiodłem. Niektóre kobiety były ubrane w bardzo krótkie i obcisłe spódniczki, a kilku mężczyzn niechlujnie, w brudne ubrania i nie zadbali o higienę osobistą. Byłem oburzony. Kolejna sprawa – rozmowa. Tu nie było już aż tak karygodnych niedociągnięć, jednak niektórzy nie wiedzą, że podczas rozmowy o pracę żucie gumy jest niedopuszczalne. Nie powiem, kilka osób zrobiło na mnie wrażenie, jednak nie spodziewałem się aż takich błędów. Myślałem, że ludzie są bardziej świadomi etykiety jaka obowiązuje w życiu zarówno tym prywatnym, jak i zawodowym. To skłoniło mnie do napisania tego prostego poradnika. Jest to zbiór najbardziej podstawowych dobrych praktyk. Ze względu na to, że savoir-vivre biznesowy trochę się różni od tego „standardowego”, opiszę Wam te najważniejsze zasady:
Twój los zależy od Twoich nawyków. Brian Tracy
Zadbaj dobrze o swoją przyszłość, bo to właśnie w niej spędzisz resztę swojego życia. Charles F. Kettering
- Przy powitaniu: Osoba z niższym stanowiskiem pierwsza powinna się ukłonić przełożonemu. Jeśli chodzi o podawanie ręki, zawsze pierwsza robi to osoba z wyższym stanowiskiem, niezależnie od płci. Przechodzenie na „ty” również powinna zaproponować osoba wyższa rangą. Jednak mówienie szefowi po imieniu jest niegrzeczne na oficjalnych spotkaniach, gdzie wszyscy zwracają się do siebie per „pan/pani”. Całowanie kobiet w rękę jest niemile widziane.
- Dbałość o wygląd i odpowiedni strój – zarówno dyrektorzy, kierownicy jak i pracownicy niższego szczebla – wszyscy są wizytówką swojej firmy. Dlatego niedopuszczalny jest nieschludny wygląd, który kojarzyłby się z niestarannością i niesolidnością firmy. Niewyprasowana koszula, byle jak założony krawat, zbyt obcisła, kusa spódniczka, ostry makijaż – to wszystko wpływa na wizerunek. Najlepiej ustalić wewnętrzny dress code w firmie, by nie było wątpliwości jaki strój jest oczekiwany przez przełożonych. Ułatwi to również start nowemu pracownikowi.
- Zwrócenie uwagi na gesty. Abyś przez przypadek nie pokazał jakiegoś obraźliwego gestu szefowi.
- Punktualność – Zasada punktualności musi być przestrzegana zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli już Ci się zdarzy spóźnienie, to nie przerywaj obrad by wytłumaczyć powód spóźnienia, lepiej zrobić to w przerwie.
- Wizytówki – Zanim schowasz otrzymaną wizytówkę, przeczytaj chociaż nazwę firmy. Niegrzecznie jest chować ją od razu do wizytownika. Jeśli wymiana wizytówek następuje na spotkaniu biznesowym, powinno się wizytówkę położyć na biurku. Zazwyczaj jednak wymiana wizytówek odbywa się na końcu spotkania.
- Rozmowy telefoniczne podczas spotkania nie są mile widziane. Jeśli nie możesz wyłączyć telefonu, ponieważ czekasz na ważny telefon, powiadom o tym fakcie rozmówcę i wycisz dzwonek. Przy odbieraniu połączenia grzecznie przeproś i oddal się.
- Etykieta w korespondencji e-mailowej
– Nie zapomnij się przywitać.
– Każdy wątek zaczynaj od nowego akapitu – to pozwoli na przejrzyste i bezproblemowe odczytanie wiadomości.
– Niemile widziane są błędy ortograficzne, czy stylistyczne, a także pisanie bez polskich znaków.
– Zadbaj o to, by w stopce znajdowały się dane kontaktowe.
– Niegrzeczne jest dzwonienie do adresata kilka minut po wysłaniu emaila, z pytaniem „czy wiadomość została odczytana”.
– Jeśli chcemy odpowiedzieć na jakąś wiadomość, najlepiej kliknąć „odpowiedz”, ponieważ załącza to cały wątek i łatwiej się połapać o jaki temat chodzi.
– Pamiętaj, by nie ujawniać adresów email, jeśli piszesz do wielu osób taką samą wiadomość, to umieszczaj ich adresy w polu „UDW” lub „BCC”. Jeśli o tym zapomnisz, możesz ujawnić cenną bazę klientów swojej firmy i narazić się na liczne nieprzyjemności związane z ochroną prywatności i danych osobowych. Sam kiedyś miałem taką sytuację, że dostałem wiadomość od innej firmy, która zawierała około 100 innych emaili. Wśród nich kontakty do przedsiębiorców, klientów i dziennikarzy.
Uprzejmość jest najlepszym argumentem w sprzedaży. Jörn M. Kreke
Gdy nie wiem, co robić, to na wszelki wypadek wolę zachować się przyzwoicie. Antoni Słonimski
W pracy menadżera właściwe zachowanie i dobre maniery są bardzo ważne. Łatwo popełnić gafę i narazić się na śmieszność, biurowe plotki. Dlatego zwróćcie uwagę jak się ubierać, mówić, gestykulować, by sprawiać wrażenie osoby profesjonalnej, odpowiedzialnej, godnej zaufania. W końcu „jak Cię widzą, tak Cię piszą!”.