5 najlepszych źródeł pozyskiwania nowych pracowników

doctor-1193318_1280

W ostatnim wpisie przedstawiłem moje wskazówki dotyczące zatrudnienia najlepszego pracownika. Po tej publikacji otrzymałem wiele pytań dotyczących tego, jak skutecznie szukać takich osób. Dzisiaj przedstawię najlepsze, sprawdzone źródła pozyskiwania nowych pracowników.

Ogłoszenia zamieszczane w internecie
Kiedyś najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na znalezienie pracownika było ogłoszenie w lokalnej gazecie. Te czasy mamy jednak za sobą i tę metodę możesz zastosować, kiedy szukasz hydraulika, czy ślusarza. Natomiast jeśli szukasz wykwalifikowanej kadry specjalistów z branży IT, logistycznej, czy technicznej to obowiązkowo wykorzystaj możliwości internetu.

Ogłoszenia możesz zamieścić w płatnych lub bezpłatnych serwisach ogłoszeniowych np. pracuj.pl, gratka.pl, czy olx.pl, jednak ich skuteczność jest bardzo niska. Kandydaci wysyłają swoje CV taśmowo, nie sprawdzają informacji o firmie. Druga sprawa to to, że ogłoszenia w darmowych serwisach to pójście na łatwiznę. Jeśli pracodawca nie wykazuje inicjatywy w poszukiwaniu pracownika to na taki sam odzew może liczyć od potencjalnych kandydatów. Większe serwisy branżowe także dają możliwość zamieszczania ogłoszeń – np. wirtualnemedia.pl, forbes.pl. Są lepsze od tych pierwszych dlatego, że grupa odbiorców jest konkretna i sprofilowana, przeglądają je ludzie związani z daną branżą. Otrzymasz może mniej odpowiedzi, jednak będą one bardziej wartościowe.

Media społecznościowe
Jak wynika z raportu LinkedIn na temat trendów na rynku pracy w 2016 roku, serwisy społecznościowe, specjalizujące się w kontaktach zawodowo-biznesowych są najpopularniejszym sposobem pozyskiwania pracownika. LinkedIn to bogate źródło wykwalifikowanych pracowników o określonych kompetencjach z różnych dziedzin, branż i firm. Na profilu kandydata znajdziemy pełen wykaz jego referencji i kompetencji, jakie posiada, będziemy wiedzieć, gdzie pracował, czym się wcześniej zajmował, jakie miał obowiązki. Profil stanowi takie wirtualne CV, jednak z dużą przewagą: budujesz sieć kontaktów, a także Twoje umiejętności są potwierdzane przez innych użytkowników.

Ludzie zarabiają tyle ile są warci.
Mike Cupisz

Firmy rekrutacyjne i agencje pracy
Wykorzystanie outsourcingu i zlecenie pozyskania pracownika firmie się w tym specjalizującej jest najprostszym rozwiązaniem, jednak wiąże się z wyższymi kosztami. Możesz skorzystać zarówno z doradztwa, jak i z aktywnego poszukiwania kandydatów. Z tej metody najlepiej skorzystać, kiedy rekrutujesz na stanowisko najwyższego szczebla. Niektóre firmy docierają nawet do ustabilizowanych pracowników innych firm, którzy nie myśleli o zmianie pracy. Headhunterzy, czyli łowcy talentów są w tym najlepsi. Znają rynek i mają odpowiednie umiejętności interpersonalne, by skutecznie dopasować idealnego kandydata do Twojej firmy. Jeśli znajdą go w innej firmie, mają trudne zadanie – przekonać specjalistę, że gdzie indziej będzie miał lepsze warunki.

System poleceń pracowniczych
System employee referral, czyli pieniężne wynagrodzenie za polecenie do pracy nowej osoby, z roku na rok zyskuje na popularności. Pracodawcy wykorzystujący ten program wskazują, że osoby polecane szybciej integrują się z zespołem i są lepiej dopasowane do profilu organizacji. Potwierdza to raport przygotowany przez Jobvite The 2015 Recruiter Nation Survey. Ponad 80% pracodawców przyznaje, że pozyskani przez program poleceń pracownicy są bardziej wartościowi: przejawiają większą lojalność oraz współdzielą wartości organizacji.

To rozwiązanie stosowane jest głównie w międzynarodowych korporacjach, ale coraz częściej pojawia się także w mniejszych przedsiębiorstwach. W Polsce stosuje je m.in. allegro, BlStream, EY, czy IBM. Jeżeli chodzi o stawki i warunki to różnią się w zależności od stanowiska, rodzaju umowy, czy finalnego zatrudnienia danej osoby. Na przykład w Allegro za polecenie pracownika otrzymamy 5 000 zł, które jest wypłacane po okresie próbnym, a w EY Polska część kwoty otrzymuje się po rekomendacji, a część po zakończeniu stażu.

Wasze zarobki wcale nie zależą od pracodawcy. On tylko nimi zarządza. Wasze zarobki zależą od tego, co wyprodukujecie.
Henry Ford


Ogłoszenia w mediach

Jeśli szukasz pracownika na stanowisko kierownicze, czy techniczne możesz wykorzystać media branżowe i specjalistyczne, chociaż traktowałbym ten sposób jako uzupełnienie innej metody.

Te źródła są według mnie najlepsze do skutecznego pozyskiwania pracowników. Istnieje jeszcze kilka sposobów, jak np. dni otwarte firmy, czy targi pracy, jednak z mojego doświadczenia wiem, że raczej się nie sprawdzają.